Blog Post

Dyrektywa (UE) 2020/1057 Pytania i odpowiedzi dotyczące delegowania kierowców

Art. 1 ust. 11 lit. c) dyrektywy (UE) 2020/1057

Nowa dyrektywa UE dotycząca delegowania kierowców ma na celu uregulowanie sytuacji, w których kierowcy ciężarówek w transgranicznym ruchu drogowym są delegowani oraz sytuacji, w których tak nie jest. Dyrektywa określa trzy rodzaje delegowania: wysyłkę kontraktu serwisowego, oddelegowanie firmowe oraz delegowanie tymczasowe (transgraniczne zatrudnienie tymczasowe). Dyrektywa dotyczy wyłącznie delegowania w ramach umowy o świadczenie usług. W przypadku kierowców z UE, przewozy kabotażowe stanowią zawsze delegowanie, podobnie jak transport transgraniczny, który nie spełnia żadnych warunków wyjątków z dyrektywy o delegowaniu pracowników w transporcie drogowym. Kabotaż oznacza świadczenie usług transportowych na terenie kraju przez zagraniczną firmę transportową/przewoźnika, przy czym nadawca i odbiorca znajdują się w tym samym kraju. Wymieniono najważniejsze skutki prawne delegowania, takie jak obowiązek wypłaty wynagrodzenia przewidzianego w kraju przyjmującym, przestrzeganie maksymalnych godzin pracy i minimalnych okresów odpoczynku kraju przyjmującego oraz obowiązek udzielenia corocznego urlopu w ramach systemu kraju przyjmującego.

Nowa dyrektywa UE w sprawie delegowania kierowców ma w zamierzeniu kompleksowo uregulować przypadki, w których kierowcy ciężarówek w transgranicznym ruchu drogowym stanowią delegowanie, a kiedy tak nie jest. Wszystkie te okoliczności, które nie są wyraźnie wyłączone z zasad delegowania w nowej dyrektywie o delegowaniu, stanowią delegowanie.


Rozróżnienie na trzy typy delegowania Delegowanie do UE ma miejsce, gdy pracownik wykonuje swoją pracę na terytorium innego państwa członkowskiego UE przez określony czas na rzecz osoby, na terytorium której normalnie pracuje. Dyrektywa dzieli to na trzy rodzaje:


Wysyłka kontraktu serwisowego oddelegowanie firmowe Delegowanie tymczasowe (transgraniczne zatrudnienie tymczasowe) Dyrektywa o delegowaniu pracowników dla sektora transportu drogowego dotyczy wyłącznie delegowania w ramach umowy o świadczenie usług. Przedsiębiorstwo deleguje pracownika we własnym imieniu i pod swoim kierownictwem w ramach umowy z usługobiorcą zagranicznym do kraju zamieszkania tego usługobiorcy.


Wymieniono najważniejsze skutki prawne delegowania:

Obowiązek wypłaty wynagrodzenia przewidzianego w kraju przyjmującym Przestrzeganie maksymalnych godzin

pracy i minimalnych okresów odpoczynku kraju przyjmującego Obowiązek udzielenia corocznego urlopu w ramach

systemu kraju przyjmującego Kiedy jest oddelegowanie z zawodowymi kierowcami z UE:

Bez wyjątku przewozy kabotażowe stanowią delegowanie Transport transgraniczny w UE, który nie może być objęty

żadnym z wyjątków w dyrektywie o delegowaniu pracowników w transporcie drogowym Kabotaż w szczegółach

Kabotaż to świadczenie usług transportowych na terenie kraju przez zagraniczną firmę transportową/przewoźnika. W kabotażu nadawca znajduje się w tym samym kraju co odbiorca.

W następstwie przewozu międzynarodowego, po całkowitym rozładowaniu towarów, w ciągu siedmiu dni tym samym pojazdem można wykonać do trzech przewozów kabotażowych Przewozy kabotażowe mogą być wykonywane w

jednym państwie członkowskim lub w kilku państwach członkowskich W przypadku przejścia granicznego bez ładunku w ciągu trzech dni można wykonać tylko jeden przewóz kabotażowy Po wyczerpaniu limitu przejazdów lub

dni należy wykonać przejazd transgraniczny z ładunkiem lub bez ładunku Reasumując: trzy przejazdy kabotażowe

 w tym samym kraju w ciągu siedmiu dni lub jeden przejazd kabotażowy (rozładunek) w ciągu trzech dni po przekroczeniu granicy (kabotaż tranzytowy) Uwaga: Firmy z krajów trzecich nie mogą uzyskać licencji

wspólnotowych! Oznacza to, że nie mają możliwości kabotażu przy użyciu pojazdów mechanicznych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Nowa faza ochłodzenia Od 21 lutego 2022 r. nadal obowiązywać będzie dobrze znane rozporządzenie

„3 w 7” lub „1 w 3” dotyczące ilości dozwolonych przewozów kabotażowych, ale po zakończeniu dozwolonych przewozów lub dozwolonych dni z pojazdem, w ciągu czterech dni końca po operacji kabotażowej nie są wykonywane żadne dalsze przewozy kabotażowe. Ta „faza ochłodzenia” ma na celu zapewnienie, że kabotaż nie będzie wykonywany systematycznie – czyli na stałe.


W takich przypadkach nie ma księgowania Dwustronny przewóz towarów Taki dwustronny przewóz towarów ma miejsce wtedy, gdy towary są przewożone na podstawie umowy przewozu z kraju zamieszkania  do innego

państwa członkowskiego UE lub do państwa trzeciego lub odwrotnie. Zarówno podróż tam, jak i podróż powrotna są podróżami dwustronnymi. Oprócz transportu dwustronnego kierowca może również załadować i/lub rozładować w państwach członkowskich lub krajach trzecich, przez które przejeżdża w ramach podróży dwustronnej, pod warunkiem, że załadunek i rozładunek nie odbywa się w tym samym państwie członkowskim .


Przykład: Transport towaru z Austrii do Polski z tranzytem przez Czechy, rozładunek w Polsce, ponowny załadunek w Polsce i transport z powrotem do Austrii. Oprócz przewozu dwustronnego, kierowca może wykonać dodatkowy załadunek i/lub rozładunek w państwach członkowskich UE lub krajach trzecich, przez które przejeżdża w ramach przejazdu dwustronnego, pod warunkiem, że załadunek i rozładunek nie odbywa się w ten sam kraj.


Przewóz tranzytowy jest zwolniony z przepisów dyrektywy o delegowaniu pracowników.

Przykład: transport towarów z Austrii do Polski, Czech odbywa się tranzytem. W Czechach istnieje możliwość wykonania dodatkowego załadunku z rozładunkiem w Polsce, to samo dotyczy podróży powrotnej. W Czechach dobro jest dozwoloneNowa dyrektywa UE dotycząca delegowania kierowców ma na celu uregulowanie sytuacji,

w których kierowcy ciężarówek w transgranicznym ruchu drogowym są delegowani oraz sytuacji, w których tak nie jest. Dyrektywa określa trzy rodzaje delegowania: wysyłkę kontraktu serwisowego, oddelegowanie firmowe oraz delegowanie tymczasowe (transgraniczne zatrudnienie tymczasowe). Dyrektywa dotyczy wyłącznie delegowania w ramach umowy o świadczenie usług. W przypadku kierowców z UE, przewozy kabotażowe stanowią zawsze delegowa

Share by: